Bajka o avatarovi

 


Už je to tak, přezdívka AVATAR se ujala i mediálně. Obávám se ale, že málokdo si uvědomuje širší souvislosti, to, jak neskutečně výstižné to je. Většina má v očích (respektive v brýlích) film Avatar a modré bytosti. Jenom

že AVATAR… Co to vlastně znamená?AVATAR je slovo pocházející ze sanskrtu. Jeho původní význam je „sestoupení nebo vtělení boha do podoby člověka nebo jiného tvora“. Tohle slovo, původně ryze duchovní, stalo se veřejným globálním pojmem v souvislosti s počítačovými hrami, ve kterých AVATAR je virtuální postava, kterou si reální hráči vytvářejí nikoli k obrazu svému, ale k obrazu svého ideálu anebo ve jménu svých potlačených a neuskutečněných tužeb. Hráči si vytvářejí AVATARA takového, jakými by chtěli – ať vědomě či podvědomě – být sami.Umíte si představit lepší definici vzniku Iniciativy Vladimír Franz prezidentem? VF se stal skutečným AVATAREM tužeb a nadějí desítek tisíc lidí. To oni ho stvořili, stvořili postavu PREZIDENTSKÉHO KANDIDÁTA (neboť Vladimír byl do té doby třiapadesát let zcela nevirtuální bytostí).AVATAR z nás snímá těsnou vestu naší vlastní identity – a nabízí identitu novou, a sice jakoukoli. On se za nás staví do bitev – a my ho z bezpečí svých domovů vedeme a podrobujeme ho kritice. A čím víc s AVATAREM FRANZEM žijeme, tím víc je naším alter egem v šílené akční střílečce politiky v kulisách mediálního Gothamu. Je tím, v nějž převtěleni, zkoušíme to, co nemáme odvahu zkusit v realitě, odhalujeme to, co o sobě nevíme.

A teď naučení: Pokud bude Vladimír Franz jen naším AVATAREM, objeví se na našich displejích brzy nápis GAME OVER. Pokud dokážeme opustit bezpečnou realitu svých bytů a vstoupíme S NÍM do boje za změnu kocourkovské a zlodějské virtuality na jinou, morálnější a lidštější realitu, může tam naopak blikat YOU WON! Jinými slovy – šance na úspěch se jmenuje reálný vznik aktivní občanské společnosti.

Rostislav Křivánek