Osobnosti

Pavel Kohout

“Mlžení je přesně to, co nesnáším. Takže na rovinu. Budu volit Franze, protože ve srovnání s beznadějnými kandidáty představuje naději.”

Pavel Kohout
ekonom

Miloš Urban

“Nepotřebuji mít v prezidentském křesle politika, politiků máme všude moc a politiky plné zuby. Chci mít za prezidenta vzdělaného a uvážlivého humanistu – třeba i idealistu – se silným smyslem pro spravedlnost, za něhož se jako občan České republiky nebudu muset stydět a jehož názory si vždycky rád vyslechnu. Takoví lidé mezi kandidáty jsou; pan Franz se mi z nich jeví jako nejvhodnější pro úřad prezidenta.”

Miloš Urban
spisovatel

Viktorie Chaloupková

“Vladimír Franz je ideálním průsečíkem vlastností, názorů a zkušeností, nezbytných pro hlavu demokratického státu 21.  století. Nonkonformní intelektuál, umělec s dělnickou zkušeností,bez kompromitující minulosti. Je příslibem návratu k původním hodnotám českého národa, nově formulovaným vzhledem ke stavu společnosti. Zároveň je dostatečně fundovaný, aby se dokázal srozumitelně prezentovat na všech společenských i politických platformách. Tím líp, že je díky svému vzhledu prubířským kamenem tolerance.”

Viktorie Chaloupková
malířka

Jan Hřebejk

“Zvolení Vladimíra Franze prezidentem by bylo dobrou, ale obávám se poněkud zkreslenou informaci o občanech České republiky: Projevili bychom se jako mnohem tolerantnější, kulturymilovnější a nadhledem, humorem i sebevědomím se vyznačující národ. Vlastně by to byla svým způsobem pohádka a prezidenská poštovní známka by byla skutečným Modrým Mauriciem! A vznikla by pravděpodobně i nová Má vlast…

Jan Hřebejk
režisér

Ondřej Havelka

“Vladimíra Franze jsem měl tu čest a potěšení poznat při spolupráci na jednom představení pro Národní divadlo a zde je moje zkušenost.Když jej poznáte blíže a překonáte lehký ostych vůči jeho prudce osobitému zjevu, zjistíte, že je to neobyčejně vzdělaný, kultivovaný a pracovitý člověk, jehož přehled v oblastech historie a umění je obdivuhodný. Pracovat s ním byl zážitek. Dopřejme jej i lidem mezinárodní politické scény. Prezident Václav Havel byl v kontextu světové politiky bez nejmenších pochyb nezaměnitelná osobnost. V tomto smyslu by byl Vladimír Franz jeho důstojným nástupcem.”

Ondřej Havelka
zpěvák a tanečník

Jiří P. Kříž

“Už je na čase mít zase prezidenta nezávislého na partajích. Osobnost s uceleným názorem
na společenské procesy, přihlížející k sociálním a morálním determinacím jednotlivců;
zbavujícího okolí čecháčkovské odstrčenosti, ve výsledku odjakživa lapkovské. Na Vladimíra
Franze se nehodí zpozdilé dělení společnosti na pravici a levici, nýbrž jenom a pouze na lidi
slušné a neslušné. A když se spojí ti slušní, přemýšliví, nepřikrčení, nestraničtí, nekalkulující
s osobním prospěchem na úkor jiných – za pokus mít v čele státu člověka nám důvěřujícího
to stojí. Hledejme s ním cestu k nápravě rozvrácených hodnot: vzdělanosti, kulturnosti,
morálnosti a příslušnosti k hodnotám evropským.”

Jiří P. Kříž
kritik a publicista

Petr Vachler

“Myslím, že bychom měli zapamatovatelného prezidenta, Českou republiku by znal každý ve světě, byl by to skvělý marketingový, lidský a svěží tah. Naše republika by byla opět nejen pro svět prostě “cool”. Už se těším na společné fotky Vladimíra Franze s Putinem, Obamou, Merklovou a posun paradigmat politologie. “

Petr Vachler
producent

Vladimír Drápal

Pokud by se Vladimír Franz stal českým prezidentem – a já pro to udělám, co bude v mých silách! – věřím, že šance na duchovní i morální obnovu naší země, posílení přirozené autority hlavy státu a nalezení občanské společnosti a pospolitosti je opět možná. Dokonce bližší, než by se mohlo po uplynulých letech zdát.

Mgr. Vladimír Drápal
ředitel Vrchlického divadla v Lounech

Rostislav Křivánek

“Podle mě otázka nezní, může-li a má-li být Vladimír Franz prezidentem. Může a má. Otázka zní, jestli si tenhle národ zaslouží mít ho ve svém čele, nebo přesněji, jestli je schopen zvednout zadky a dojít někam podepsat petici, která teprve ho učiní kandidátem. Být skeptický je snadné, chci to vidět pozitivně. Věřím především mladší generaci, která není zatížena politickými zvyky, modely a klišé. Věřím i v neokoralost mnohých mimo tuhle generaci. Nebylo by pro změnu zábavné a povznášející, vybrat si zase jednou tak, aby to mělo smysl a abychom toho za měsíc nemuseli litovat?”

Rostislav Křivánek
divadelník a libretista

Roman Sejkot

“Když jsem to zaslechl poprvé, byl to dobrý vtip. Stejně jako když jsem koncem roku 1989 slyšel, že by prezidentem měl být Václav Havel, lidem nepříliš známý dramatik ve vytahaném svetru. Vladimír Franz je vysokoškolský profesor. Právník. Nekomunista. Hudební skladatel. Malíř. Nepámbíčkaří. Netuneluje. Má rád lidi. Je přímý a upřímný. Když přemýšlím o ostatních kandidátech, tak si říkám, proč ne? Proč neporazit předsudky o vytahaném svetru a ráčkování, nepolitickém slovníku a tetování?”

Roman Sejkot
fotograf a pedagog